Első lépés, hogy valóban tudjuk-e értelmezni mi okozza az elhízást, és, hogy a szálastakarmány korlátozása miért az egyik legfontosabb tényező ez esetben. Ezt követően folytatjuk a kiváltó ok (vagy okok) megszüntetésével. A túlsúlyos lovak fokozottan lehetnek hajlamosak különféle anyagcsere-betegségekre, májbetegségre. Emellett az elhízás az izmokat és az ízületeket is túlterheli, ami gyorsabb kopáshoz, elhasználódáshoz vezethet, de sajnos a jóindulatú zsírdaganatok kialakulása is előfordulhat a hasban, amelyek kólikát okozhatnak . Ezért is játszik fontos szerepet, hogy ismerjük a kiváltó okokat és hogyan szüntessük meg azokat, itt egy pár példa:
méreganyagok (szervezetben is) - például gyomirtó szerek, nehézfémek, gyógyszerek, szintetikus anyagok vagy túladagolások
allergének – környezeti és egyéb intolerancia
kiegyensúlyozatlan, egyoldalú takarmányozás, magas keményítő és cukortartalmú müzlik, tápok, gyümölcsök mértéktelen etetése
stressz - fizikai, fájdalom miatti vagy környezeti
kevés mozgástér, mozgáshiány
nincs társ, szocializációs lehetőség
bél mikrobiom, PH - a baktériumok egyensúlyának felborulása - különösen a vastagbélben -, valamint
vírusok, paraziták (férgek), kullancsok stb.
Ez a téma amúgy is közel áll a szívemhez, mivel a két lovam közül az egyik inzulinrezisztens. Nyugdíjas lovam, Sanyi, aki idén tölti be a 28. életévét, már sokkal jobb egészségnek örvend, mióta változatos és kiegyensúlyozott az étrendje, valamint megszűntek a tartási módból adódó / kiváltó okok is.
A fekete-fehér tények
A testzsír hatására egy hormon, az úgynevezett leptin szintje megemelkedik. A leptint a zsírszövet választja ki; ami közvetíti az agynak, hogy lovad abbahagyja az evést, ez a hormon felel a jóllakottság érzés közvetítéséért és szabályozza az energia leadást a szervezetben. Ez a mechanizmus tökéletesen működik egy egészséges, normál súlyú lónál. Akkor alakul ki a folyamatban a probléma, amikor az agy nem kapja meg a leptin jeleit, és nem is reagál ezekre a jelekre és a ló állandóan éhes marad. A legvalószínűbb, hogy gyulladás okozza ezt a “rendszerhibát”, amely a neuronok sérüléséhez vezet az agyban.
A testzsír citokin néven ismert molekulákat termel ami felelős a szervezeten belüli gyulladásokért. Ezeknek az anyagoknak két negatív hatása is van: egyrészt megzavarják a normál inzulin termelést és a működést, ami még több zsír elraktározásához vezet, és természetes módon nagy mennyiségű szabad gyökök kialakulását eredményezi (gyulladást okozva a szervezetben), másrészt, ami nagyon fontos, a citokinek károsítják az idegsejteket az agyban (hipotalamusz részben) – az a terület, aminek reagálnia kell a leptinre! Egy ilyen állapotból rövid idő alatt juthat el a lovunk a metabolikus szindrómáig.
Annak érdekében, hogy fogyást érj el a lovadnál, sokszor hibásan azt tanácsolják, hogy korlátozd, vagyis csökkentsd le a szálastakarmány mennyiségét, viszont ez egy ördögi kört indít el. Folyamat része, hogy természetesen valamennyi testzsírt ezáltal veszíteni fog, és így a leptin szintje is csökkenni fog. Ellenben a leptinszint csökkenése azt jelzi újból a lónak, hogy egyen többet, ami pedig megint súlygyarapodást eredményez. Másrészről a széna korlátozása vagy megvonása a lovad étrendjéből izomveszteséget, fekélyek kialakulásának a kockázatát, valamint stresszt és a szervezetben ennek következtében fellépő oxidatív reakciók által a zsírszövet gyulladást keltő anyagokat termel.
Ahelyett, hogy rontanád a helyzetet, összpontosíts arra, hogyan fordítható meg az inzulin- és leptin rezisztencia, mivel ez nem lehetetlen. A cél nem “csak” a fogyókúra, hanem annak a megfelelő kivitelezése is, hogy végül hosszútávon lovad egészségesebb legyen a súlyvesztés eredményeként. Ezt a legegyszerűbben a helyes takarmányozással és a fizikai aktivitás növelésével tudod elérni.
Korlátlan (hálózott ad lib) széna hozzáféréssel, ha van lehetőséged inkább másodkaszálású bálákat válassz, amelyben alacsonyabb az egyszerű cukor és kalória tartalom. NE korlátozd a szálas takarmányt, legfeljebb evést lassító hálóval; mivel ez hormonális stresszválaszhoz vezet, amely tovább fokozza a hízást és a laminitisz kiújulásának a kockázatát. A szabad hozzáférés, ad-lib széna etetés egyszerűen azt jelenti, hogy mindig a ló rendelkezésére áll a takarmány, nem pedig azt, hogy a ló a nap 24 órájában eszik is. Saját szabad választása, hogy ezt mikor és meddig teszi.
Ellenben ha ez korlátozva van, például napi 2x kap csak szénát a boxban, vagy kint a karámban, akkor mindent gyorsan felhabzsol az utolsó szálig amíg van. Ennek eredménye: az inzulinszint megemelkedik hirtelen, ingadozni fog természetes válaszként, így a szervezete meg tudja tartani a zsírt a táplálék hiány idejében is, mire újra kap enni. Az effajta és más környezeti stressztől mentes tartásmód megteremtése kiemelten fontos a kiegyensúlyozott hormonválasz kialakításához, amely támogatja a fogyást.
Itt ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy egyes évszakok, a napfény, hideg-meleg hőmérséklet változások hatással vannak a hormonrendszer működésére, ami kihat a lovad emésztésére, szőrváltásra és a zsírraktárjaira is, és mivel télen is ugyanúgy biztosítva van számára a szálastakarmány, esetleg este bezárt istállóban, boxban áll takarózva ez megzavarja a ló anyagcseréjét.
Az antioxidánsok enyhítik a szervezetben a gyulladást, gátolják az oxidációs folyamatokat és semlegesítik a szabadgyököket. Ezeket a védő tápanyagokat vagy a szervezet állítja elő, vagy egyéb kiegészítőkkel is biztosítható. Abban az esetben, ha a ló szervezetében nagymértékű gyulladás áll fenn (mint a metabolikus szindróma esetében), akkor az antioxidánsok pótlásának szüksége indokolt, májregeneráló, méregtelenítő kúrával kiegészítve.
Mire kell figyelni a kiegészítők kiválasztásakor?
Sokszor komoly dilemma lehet a kiegészítők alapjaként/vivőanyagként használt összetevők. A dextróz (glükóz), a maltodextrinek, a melasz, búzakorpa, gabona mind közvetlenül serkentik az inzulin felszabadulását, viszont az adagolás is számít ez esetben. Ha bármilyen kockázatos összetevőt találsz, a következő lépésként olvasd el az adagolási javaslatot, amiből meghatározható ha nagy mennyiségben kapja lovad, keményítő vagy a cukortartalma miatt ez problémát okozhat nála.
Szerencsére számos hasznos tápanyag kiegészítő létezik már inzulinrezisztens ló számára. Az előbb említett antioxidánsok, például a C- és E-vitamin, valamint a szőlőmag-kivonat, a csipkebogyó és a különféle gyógynövények segítenek enyhíteni a gyulladásos folyamatokat. A magnézium, a króm és az omega-3 zsírsavak segítenek csökkenteni az inzulinszintet. A liponsav azonban mindkettőt – csökkenti a gyulladást és javítja a vércukorszintet, inzulin érzékenységet.
Legeltetés? Igen, lehetséges!
Ha változatos (több fűféle és ehető virág, gyom és gyógynövény, cserje is található, ami nincs gyomirtózva, vagy műtrágyázva) legelőhöz van hozzáférése a lovadnak, nyugodtan fontolóra veheted azt is, hogy FOKOZATOSAN hozzászoktathatod, vagy egy jó minőségű maszk használatával lassítható az evés, míg társaival szabadon mozoghat kint.
A veszélyesebb időszakok jellemzően a kora tavaszi és őszi szezonban vannak, illetve a nyári szárazság miatt hőstressznek kitett, túllegelt fű, vagy a sok eső után hirtelen beindult növekedési fázisban.
Ha esetleg lovad érintett ebben, illetve szeretnéd inkább megelőzni a gondot és jólétet biztosítani lovadnak hosszútávon vagy segítségre van szükséged lovad helyes takarmányozásával, fogyókúrával vagy az étrend kiegyensúlyozásával kapcsolatban, keress bizalommal bármikor.
Comments