top of page

Mit is tudunk a szójáról és a lótakarmányokban való felhasználásáról? Mi szól ellene és mellette?


Manapság a szója a lótakarmányok egyik leggyakoribb összetevője, és különféle izomépítő fehérje kiegészítőkben és olajkeverékekben is megtalálható már. Viszonylag újdonságnak számít a lovak étrendjében, nagyon jó fehérjeforrás illetve a kiváló minőségű aminosav profilja miatt is egyre többen használják fel müzlik, tápok előállításában.




Mi szól mellette?


A termék címkéken mint növényi fehérje vagy olaj ként fogod megtalálni a szóját (pl: szójababhéj, szójaliszt, pörkölt szójabab, szójapehely, extrudált szójabab, szójababolaj és növényi olaj) - mikronizált, pelyhesített, extrudált, főtt stb. - változatokban, természetes ízfokozó vagy aroma” is jelezheti a szóját a termékben. Nyersen etetni tilos, a feldolgozás célja (hőkezelés) egy olyan enzim deaktiválása a szójában, amely egy proteáz tripszin inhibitor. Egy enzim, amely fontos a fehérjék emésztéséhez.


A szójabab héjának jó a lignin : NDF aránya 3,7%, néhány más általános összetevőhöz képest, mint például a zab héja 8,2%, a búzakorpa 9%, rizskorpa 48%. A szójabab héja többnyire a vastagbélben emésztődik, és mivel viszonylag kis mennyiségű keményítőt tartalmaz, biztonságos összetevője lehet a lovak étrendjének.


Fő célunk vele az aminosavak teljes spektrumának táplálása, így a szövetek építésére és helyreállítására használhatja fel őket a ló szervezete. Mivel a lovak növényevők, sokféle növényi fehérjeforrásra támaszkodnak ennek eléréséhez. A szója hozzáadása az étrendhez koncentrált fehérje forrást biztosít, relatív olcsó és könnyen elfogadják a lovak. A réti szénában található aminosavak nincsenek megfelelő arányban jelen egymáshoz képest, ami megnehezíti a ló számára, hogy elegendő aminosavval rendelkezzen az egészség megőrzéséhez.


Mi szól ellene?


Ugyanakkor a szójával kapcsolatos információk jelentős része azonban nem a lovakra vonatkozó tudományos adatokon alapul, így ez téves információkat tartalmazhat, amelyek egyszerre károsak is lehetnek. Fontos megemlíteni, hogy egyes lovak érzékenyen reagálhatnak a szójára, ami viselkedési problémák ként nyilvánulhat meg, vagy allergénként hat és intoleranciát okozva emésztörendszeri gondokat. Bizonyíték van arra, hogy a szója etetése hozzájárulhat az emésztési problémákhoz, beleértve a puffadást és a gázképződést. Ennek oka lehet a szójában megtalálható oligoszacharidok.


Egyes tenyészkancáknál a szójában található fitoösztrogének túlterhelést okozhatnak, ami beindítja a jól ismert “sárga kanca” szerű stresszes viselkedést, nehéz lovagolhatóságot, valamint hozzájárulhat a meddőségi problémákhoz, a mének és kancák endokrin működési zavaraihoz is.


Így hát a fogyasztói igények miatt egyre több takarmánygyártó “rukkol” elő szójamentes táp verziókkal. Ennek több oka is van:


  1. Úgy tűnik, hogy sok ló allergiás a szójára, légúti, bőr- és emésztési reakciókat mutat. Ezek egy része valós allergiás reakció lehet a szójában található allergénekre, vagy összefügghet a GMO szójával (olvass tovább, hogy megtudd mi az a GMO).

  2. Sokszor a táp címkéjéről nehéz megállapítani, hogy a szójaterméket hőkezelték-e megfeleloen, biztonságossá téve azt.

  3. A szója jelentős mennyiségű izoflavont tartalmaz, egyfajta fitoösztrogént, amely utánozhatja az ösztrogént a szervezetben, és befolyásolhatja a viselkedést, a szaporodást vagy kölcsönhatásba léphet más hormonokkal.

  4. A szójabab olajban nagyon magas a linolsav - omega-6 zsírsav. Ebből valamennyi szükséges, mert esszenciálisnak minősül, vagyis a ló nem tudja előállítani, viszont túl sok az omega-3 zsírsavhoz képest, emiatt fokozhatja a gyulladást az egész szervezetben.

Körülbelül nyolcszor több linolsavat tartalmaz, mint az ALA (omega 3), ami egészségügyi problémákat okozhat az ízületekben, az emésztőrendszerben, paták, bőr és a légutakban is.





GMO (genetikailag módosított) szója…

A ló takarmányokban és -kiegészítőkben használt szója 90%-a genetikailag módosított. A GMO-k kifejlesztésének alapvető célja az volt, hogy olyan szervezeteket hozzanak létre, amelyek termesztéséhez nem szükséges rovar- gyomirtó szer, és amelyeknek előnyösebb tulajdonságaik vannak, mint nem génmanipulált változataiknak.


Az EU-ban és Oroszországban végzett tanulmányok egy gyomirtószer hatását vizsgálták a sertések gyomrában, vakbelében és vastagbelében, valamint a tehenek bendőjében a mikrobiota általános aktivitására. A bélbaktériumok egyensúlyhiányát, a káros baktériumok emelkedett szintjét, valamint a réz és a triptofán és metionin aminosavak hiányát figyelték meg. Jelenleg 38 ország tiltja a GMO-növények termesztését. Ezek az országok nem engedélyezik a GMO-növények termesztését határaikon belül, de engedélyezik a máshonnan történő behozatalt, köztük Magyarország is. Összességében azonban a GMO-knak egyelőre nem igazolódtak kockázatai az egészségünkre nézve. Ez persze nem jelenti azt, hogy valóban kockázatmentesek, akár az ember egészségét is beleértve.



Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page