Az almatörköly az almalé előállítása folyamán keletkező élelmiszeripari melléktermék, alma rostnak is nevezik, almahéjból, magházból, magból és sejtfalból áll. A nyers rost tartalma 30,66 %, a pektin tartalma 22,5 %.
Fermentálható rost a vékonybélben ellenáll az emésztésnek és a felszívódásnak, azonban a lovaknál a vastagbélben fermentálódnak. A pektin az úgynevezett SCFA (Short-chain fatty acid) rövid szénláncú zsírsavakra (pl: vajsav - butirát) fermentálódik a vakbélben és a vastagbélben.

A pektin és a hemicellulóz jól oldódnak vízben, legértékesebb, illetve a legjobban fermentálható és hasznosítható rostforrás is egyben a lovak számára. Fehérje- és zsírtartalma alacsony, viszont ásványi anyag tartalma (foszfor, magnézium, kálium és vas) alapján jó tápanyagforrás.
A bél, a máj és a bél-agy tengely megfelelő működéséhez szükséges butirát mennyiséget napi kb 100-150 gramm pektin etetésével lehet fedezni. A keményítő (gabonák mint az árpa, kukorica, zab) etetése nem haladhatja meg a ló testsúlyának 0,4%-át. Amennyiben a lovak takarmány adagjában túlzott a keményítő aránya, akkor a laktobacillusos fermentáció eredményeként nagy mennyiségű tejsav képződik.
A túl sok keményítő radikális változásokat okozhat a vakbél baktérium összetételében, növeli tejsav koncentrációt (bél acidózis) patairha gyulladás, kólikát, endotoxémiát, anyagcserezavart, viselkedési problémákat okozhat. A tejsav erősebb sav, mint az illózsírsavak, ezért a bélhám jelentős sérülését okozza. A rost emésztő baktériumok érzékenyek a pH csökkenésére (<6.0), rontja a rostból történő illózsírsavak fermentációját.
Az almarost az alma magházát és benne az almamagot is tartalmazza. Ezért az almarostban az almamag jótékony hatása érvényesül, javítja az immunrendszert, hozzájárulhat a tüdőfunkciók javulásához is, ezen felül alacsony a cukortartalma, így bátran etetheto Cushingos vagy egyéb metabolikus problémával küzdő lovakkal is.
Comments