top of page

Tavaszi felkészülés, változások


Most kezdődik a tavaszi felkészülés – hiszen a szép szőr, bőr, pata eléréséhez nem csak a külső ápolás, de a belső egyensúly megteremtése is kiemelten fontos.

A lovak anyagcseréje mostanra már fokozottan beindult, hormonális változásokat indít el, hogy elkezdjék hullatni a téli bundát. 


A szőrzet változása a fehérje anyagcserét terheli, fokozódik ilyenkor a munkája, magyarul megterhelő időt jelent a máj és a vese számára. A szervezet lebontja a régi szőr sejteket (fehérjéket) és újat termel. Ez megnövekedett tápanyag- és energiaszükséglettel jár együtt. De a túlzott fehérje etetés nem feltétlenül szükséges vagy megoldás a helyzetre, mert a fehérje lebontása a bélben sok energiát igényel. A fehérje mennyisége és forrása is befolyásolja ezeket a hatásokat, valamint a túlzott fehérjebevitel hosszú távon káros is lehet. Ez különösen fontos az idősebb lovak számára, akiknél a tavasz közeledtével előfordulhat, hogy lassabban indul be a vedlési folyamat. Hasznos a kénben gazdag kiegészítés (pl minőségi MSM, magvak, ginkgo biloba, csalán) amely a keratin képződésének kulcsfontosságú építőköve.


  1. Méregtelenítés a szőr váltás alatt? 

Ilyen helyzetben a méregtelenítés, a májat stimuláló gyógynövények és termékek rossz időben etetése többet árthat, mint segít, mert extrán megterheli az anyagcserét. A célzott felhasználás – ideális esetben szakmai tanácsokkal – kulcsfontosságú! A detox azt jelenti, hogy a szervezet lebontja és kiválasztja a nem kívánt anyagcsere termékeket. Fontos megemlíteni itt: A szervezet folyamatosan méregteleníti magát – az egészséges máj és a jól működő bél mikrobiom a legjobb „méregtelenítő gyógymód”. 


A napfény növekedésével a melatonin termelés csökken, ami elindítja a nyári átállást. A pajzsmirigy működését a fény rezgése is aktiválja, mivel szorosan összefügg a szezonális anyagcserével. A pajzsmirigy jól működő anyagcseréje biztosítja a sima átmenetet a nyári és téli szőrzet között. A tápanyaghiány közvetlenül befolyásolhatja a pajzsmirigy tevékenységét és a bőr-szőr változásokat. 

  • Jód → Szükséges a T3 és T4 képződéséhez

  • Szelén → Fontos a pajzsmirigyhormonok aktiválásához

  • Esszenciális aminosavak (pl. metionin, lizin, treonin) 

  • Omega-3 zsírsavak → Elősegítik a bőr regenerálódását és csökkentik a gyulladásos folyamatokat.

  • Vitaminok és nyomelemek (cink, réz, biotin, A- és E-vitamin) 



2. Az egészséges változás a bélben kezdődik! 

A szervezet csak akkor tudja biztosítani a szőr, bőr és a hormonok összes építőkövét, ha az emésztés optimálisan működik. 


A bélrendszer is terhelt! Sok ló egész évben, de főleg télen több száraz szálas takarmányt fogyaszt mint legel, a széna minősége ingadozó, a hosszú tárolás, további száradás hatására csökken a tápanyagtartalom. A legtöbb ló ráadásul télen kevesebbet is mozog, de a mozgás is egy nagyon fontos anyagcsere-tényező. Nemcsak a vérkeringést, és a bélmozgást támogatja, hanem a méregtelenítési folyamatokat is, különösen a nyirokáramlást, ami elengedhetetlen az anyagcseretermékek szállításához. Több száraz takarmány = kevesebb friss másodlagos növényi tápanyag és omega-3 zsírsav, amelyek természetesen gyulladáscsökkentő, enyhítő hatásúak.


Mit tehetünk a mikrobiom érdekében? Túlterhelés helyett optimális támogatás: célzott tápanyagok az anyagcseréhez! 

  • A jó minőségű szénából származó egészséges rostok az alap, fermentált növények, prebiotikum. A rost elősegíti az egészséges bélműködést és stabilizálja a bélflórát. 

  • Vitaminok és nyomelemek az egészséges bélnyálkahártya, -bőr és az emésztés erősítésére

  • Optimális módon támogatni a májat és a vesét – túlterhelés nélkül

  • Antioxidánsok, mint a C- és E-vitamin (bogyókban & magvakban), valamint a másodlagos növényi anyagok, például a béta-karotinoidok vagy a polifenolok segítenek csökkenteni az oxidatív károsodást és semlegesíteni a szabad gyököket. Ez lehetővé teszi számukra, hogy támogassák a sejtvédelmet anélkül, hogy szükségtelenül megterhelnék az anyagcserét.



  • Az Omega-3 zsírsavak (lenmag, görögszénamag, algaolaj) elősegítik a gyulladáscsökkentő folyamatokat és támogatják a sejtanyagcserét és a bőrt.

  • A máj és a vese számára fontos ásványi anyagok és nyomelemek. Kiváló minőségű ásványi kiegészítő, káros összetevők nélkül és jól biológiailag hozzáférhető megfelelo választás lehet.

  • Cink és réz → Nélkülözhetetlen a máj anyagcseréjéhez, az enzimatikus méregtelenítéshez és az antioxidáns védekezéshez. 

  • Magnézium és szelén → Kombinálható, elősegíti méregtelenítő enzimek működését, ezzel támogatva a máj egészségét.


3. Miért számít a nyirokáramlás?

A lovak testének 70%-a víz, ami azt jelenti, hogy a folyadékegyensúly közvetlenül befolyásolja az egészséget. Korlátozott mozgás esetén – vagy betegség, fertőzés – felgyülemlett méreganyagok, elzáródások jelenhetnek meg. A nyirokrendszer a szervezet “beépített hulladék elvezető” rendszere, amely összegyűjti a sejt törmeléket, a környezeti toxinokat és az anyagcsere-hulladékokat. De ha a mozgás csökken – például a téli istállózás során – ez a folyamat lelassul, ami folyadékvisszatartáshoz és nyirokpangáshoz vezet a keringési rendszerben vagy a test szöveteiben (szűrődés).


4. Miért fontos az Omega-3?

A friss, egészséges legelőfű természetesen ideális 4:1 Omega-3: Omega-6 arányt biztosít, körülbelül 75% Omega-3 tartalommal (ALA – alfa-linolénsav). De ha a füvet lekaszálják, szárítják és bálázzák, ezek a törékeny Omega-3 zsírsavak elvesznek – ami azt jelenti, hogy a szén alapú étrenden lévő lovaknak pótlásra van szükségük.



Közeleg a virágpor, pollen szezon is!

Ha lovad tavasz kezdetekor gyakran allergiával vagy szezonális fejrázással küzd, itt az ideje, hogy a hisztamin megfelelő lebontását támogasd. Egy kis megelőzés most segíthet a szezonális kihívások kezelésében, a már fentebb említett tanácsok mind hasznosnak bizonyulnak ebben.


A szezonális allergiák a környezeti tényezőkre adott túl aktív immunválaszból fakadnak, túlzott hisztamint szabadít fel.

Gyakori allergiás tünetek

  • Könnyező szemek és orrlyukak

  • Nehéz légzés, húzó has, oldal


A szteroid inhalátorok és a hagyományos allergia gyógyszerek átmenetileg elnyomhatják a tüneteket, de gyengítik az immunrendszert. A tünetek elfedése helyett a természet fitonutriensei (jótékony hatású másodlagos növényi vegyületek) a szervezettel összhangban működnek. Gyengéden antihisztamin és antiallergén, nyugtatja az irritált  légutakat. Támogatja a légzőrendszert, az immunrendszert és a mellékvese rendszert.


Egyensúly - Egység - Egyszerűség


 

Comentários


Adatkezelési tájékoztató      

ÁSZF

© 2024 B&W Elements Minden jog fenntartva! | A weboldal teljes szöveges tartalma a szerzői jog védelme alatt áll.  

bottom of page